Firmamızın görme engelli bireyler ile yaptığı görüşmelerde aldığı ortak bir cevap var. Görme engelliler, topluma açık alanlarda kendileri için özelleştirilmiş ayrı bir bölüm istemiyorlar. Mesela engelliler için park, engelliler için kapı, vs. Bunun yerine herkesin kullandığı normal alanlarda kendilerinin rahat hareket edebilecekleri kolaylıklar tercih ediyorlar. İşte Hear ‘N Walk, Engelliler İçin Akıllı Yönlendirme Sistemi de bu kolaylıklara önemli katkı sağlamak için geliştirildi.

Nasıl Çalışır?

Hear ‘N Walk, kullanım açısından temel olarak araçlarda yaygın olan navigasyon sistemlerine benzer. Fakat bu sistemlerden farklı olarak bir uydu bağlantısına ihtiyaç duymadığından, kapalı mekanlarda da çalışabilir. Buna ek olarak ilgili uygulamayı indirdikten sonra bir daha internet bağlantısına da ihtiyaç duymaz. Tüm iletişim kulaklıklarda olduğu gibi Bluetooth üzerinden gerçekleştirilir. Yeni bluetooth teknoloisi sayesinde enerji ihtiyacı da en az seviyeye indirilmiş olur.

Ne Yapar?

Hear ‘N Walk, programını IOS ya da Android uygulama mağazasından telefonunuza indirdikten sonra çalıştırmanız yeterlidir. Ortamda bulunan vericiler bluetooth üzerinden koordinatlarınızı otomatik olarak tespit eder. Bundan sonrasında siz ilerledikçe çevreniz hakkında otomatik olarak sesli bilgi vermeye başlar. Ek bilgi almak için telefonunuzu sallamanız yeterlidir. Otomatik olarak bilgi vermenin yanında kullanıcıyı istediği noktaya tam olarak yönlendirebilir. İstenilen noktanın telefon üzerinden belirtilmesiyle kullanıcının bulunduğu nokta ve yönü tespit edilir. Sonrasında sürekli verilen sözlü bilgilerle kullanıcı istenilen noktaya doğru yönlendirilir.

Otobüs Durakları

Kendi başına yürümekte olan görme engelli bir birey eğer bulunduğu çevreyi önceden bilmiyorsa, bir otobüs durağına ulaşmak için genellikle çevresindekilerden yardım almak durumunda kalmaktadır. Bunun yanında kişi yakınında bir otobüs durağı olduğunu bilse bile bunun hangi semte ait olduğunu öğrenebilmek için yine yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Akıllı durak sistemi, kişiye sürekli olarak yollayacağı sesli uyarılarla çevresindeki duraklar hakkında bilgi verir.

Otobüste

Durağa gelen otobüsün hat numarası, otobüs kapısına olan mesafe, otobüse binildikten sonra hat boyunca ulaşılan durakların isimlerine ait bilgiler de aynı sistem üzerinden sesli ve sürekli olarak kişiye iletilebilir. Bunun yanında durakta bir görme engellinin beklemekte olduğu bilgisi eş zamanlı olarak otobüs şoförüne de iletilir.

Örnek Kullanım

Hear ‘N Walk, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü tarafından kütüphane binasında kullanılmaktadır. Kullanıma yönelik örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Bugün Bizi Arayın

Hear ‘N Walk, Android ve IOS işletim sistemleriyle uyumludur. Projelerinizle entegre çalışabilir ve Apple AppStore ile Android PlayStore’a yüklenebilir. Hear ‘N Walk ile tanışmak ve projelerinizde kullanmak üzere lütfen bize ulaşın.